j0234131

 

 

ORGANIZACJA
          

 

RAMOWY ROZKŁAD DNIA

w Przedszkolu Samorządowym w Łomiankach

 

 

630 – 8 20     

 

schodzenie się dzieci,

zabawy dowolne,

praca indywidualna, zespołowa i grupowa,                   

820– 8 30     

 

zabawy ruchowe, ćwiczenia poranne,

przygotowanie do śniadania – zabiegi higieniczne,

830 – 900     

śniadanie,

900 – 915       

zabawy swobodne wg zainteresowań dzieci

915 – 1045     

formy pracy przewidziane programem – w przerwie zabawa ruchowa

1045 – 1145   

zabawy w ogrodzie przedszkolnym ewentualnie w sali, spacery, wycieczki,

1145 – 1200  

przygotowanie do obiadu – zabiegi higieniczne

1200 – 1245     

obiad

1245 – 1420  

odpoczynek poobiedni – słuchanie bajek, opowiadań, muzyki relaksacyjnej, (trzylatki – leżakowanie),

praca indywidualna, zespołowa i grupowa

1420 – 1430   

zabawa ruchowa,

przygotowanie do podwieczorku – zabiegi higieniczne

1430 – 1450   

podwieczorek

1450 – 1700   

zabawy dowolne,

praca indywidualna, zespołowa i grupowa,

rozchodzenie się dzieci

 

 

 

REGULAMIN

Przedszkola Samorządowego w Łomiankach

 

1.        Przedszkole Samorządowe w Łomiankach funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący.

2.        Struktura organizacyjna przedszkola uzależniona jest od potrzeb, liczby dzieci uczęszczających, możliwości lokalowych i kadrowych.

3.        Przedszkole realizuje cele i zadania określone w Konwencji o Prawach Dziecka, ustawie systemie oświaty oraz przepisach wykonawczych, wydanych na jej podstawie.

4.        Praca  wychowawczo-dydaktyczna prowadzona  jest wg programu wychowania przedszkolnego wybranego przez Radę Pedagogiczną i po zasięgnięciu opinii Rady Rodziców, zatwierdzonego przez MEN,  opartego o „Podstawę Programową Wychowania Przedszkolnego” z dnia 23 sierpnia 2007 r.

5.        Do przedszkola przyjmowane są dzieci w wieku od 3 do 5 lat.

6.        Rekrutacja do przedszkola odbywa się raz w roku - w przypadku zwolnienia się miejsca, dopuszczalne są zapisy w ciągu roku szkolnego.

7.        Podstawową jednostką organizacyjną w przedszkolu jest oddział grupujący dzieci w zbliżonym wieku, liczba dzieci w oddziałach nie może przekraczać 25.

8.        Organizację pracy w ciągu dnia określa Ramowy Rozkład Dnia.

9.        Czas trwania zajęć prowadzonych dodatkowo, a w szczególności zajęć umuzykalniających, nauki języka obcego, nauki religii i zajęć rewalidacyjnych jest dostosowany do możliwości dzieci.

10.  Dzienny czas pracy przedszkola ustala się na 10,5 godziny z zastrzeżeniem, że przedszkole jest otwierane o godz. 630 , a zamykane o godz. 1700.

11.  Dzieci należy przyprowadzać do przedszkola w godz. 630 – 830, a odbierać do godziny 1700.

12.  Dzieci powinny być przyprowadzane i odbierane z przedszkola przez rodziców lub upoważnione na piśmie osoby dorosłe zapewniające im bezpieczeństwo.

13.  Rodzice przyprowadzają dziecko do sali i przekazują pod opiekę nauczycielowi.

14.  Nauczyciel może odmówić wydania dziecka osobie upoważnionej do odbioru w przypadku, gdy stan osoby odbierającej dziecko będzie wskazywał, że nie jest on w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa.

15.  O każdej odmowie wydania dziecka osobie upoważnionej nauczyciel niezwłocznie informuje dyrektora lub jego zastępcę. W takiej sytuacji nauczyciel zobowiązany jest do podjęcia wszelkich czynności dostępnych w celu nawiązania kontaktu z rodzicami – prawnymi opiekunami dziecka.

16.  Dziecko należy odebrać z przedszkola do godziny ustanowionej w danym roku szkolnym za godzinę odbioru dziecka z przedszkola. W przypadku nie odebrania dziecka do godziny ustalonej nauczyciel powinien niezwłocznie powiadomić rodziców o zaistniałym fakcie oraz zapewnić opiekę dziecku do czasu przybycia rodziców.

17.  W przypadku, gdy pod wskazanym numerem telefonu nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców, nauczyciel oczekuje z dzieckiem w przedszkolu 1 godzinę. Po upływie tego czasu nauczyciel powiadamia najbliższy komisariat policji o niemożności skontaktowania się z rodzicami.

18.  Do przedszkola może uczęszczać jedynie dziecko zdrowe, niewymagające specjalnej opieki - w przypadku wątpliwości, co do stanu zdrowia dziecka nauczyciel ma prawo zażądać zaświadczenia lekarskiego.

19.  Nauczyciele i pracownicy przedszkola nie podają leków dzieciom.

20.  W przedszkolu nie mogą być stosowane wobec wychowanków żadne zabiegi lekarskie bez zgody rodziców poza udzielaniem pomocy w nagłych wypadkach.

21.  W przypadku choroby zakaźnej dziecka rodzice zobowiązani są do natychmiastowego zawiadomienia o tym fakcie nauczycieli, dyrektora przedszkola.

22.  Rodzice zobowiązani są do przedłożenia zaświadczenia lekarskiego o możliwości przebywania dziecka w grupie po odbytej chorobie zakaźnej.

23.  Rodzice, których dzieci zostały przyjęte do przedszkola zobowiązani są do odpłatności za pobyt dziecka w placówce zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej w Łomiankach.

24. Opłaty winny być wykonywane z góry do 15. dnia każdego miesiąca.

25.  O zwolnienie z opłaty stałej lub opłaty za wyżywienie mogą ubiegać się rodzice dziecka znajdujący się w wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej składając podanie o pomoc finansową do Ośrodka Pomocy Społecznej.

26.  W przypadku nieobecności dziecka w przedszkolu dłużej niż 3 dni, rodzice otrzymują zwrot stawki żywieniowej za te dni z dołu.

27.  Rezygnacja z usług opiekuńczo-wychowawczych w przedszkolu powinna być zgłoszona dyrektorowi pisemnym oświadczeniem (rodziców/opiekunów prawnych).

28.  Rodzice dzieci przyjmowanych do przedszkola w trakcie trwania usług opiekuńczo-wychowawczych danego miesiąca wnoszą opłatę proporcjonalną do liczby dni pozostających do końca miesiąca.

29.  Rezygnacja złożona w okresie do 15 dnia miesiąca, w przypadku nie uiszczenia w tym czasie opłaty nie zwalnia z obowiązku dokonania tej opłaty.

30.  Wychowankowie za zgodą rodziców mogą być ubezpieczeni od następstw nieszczęśliwych wypadków, opłatę z tytułu ubezpieczenia dziecka uiszczają rodzice na początku roku szkolnego (wrzesień).

31.  Dyrektor przedszkola na wniosek Rady Pedagogicznej może skreślić dziecko z listy wychowanków w przypadku, gdy:
- pobyt w przedszkolu zagraża bezpieczeństwu innych dzieci i dezorganizuje pracę w grupie,
- dziecko przyjęte po raz pierwszy do przedszkola nie zgłosi się bez usprawiedliwienia w ciągu 14 dni,
- nieusprawiedliwiona nieobecności dziecka w przedszkolu trwa 1 miesiąc,
- nieterminowo wnoszona jest opłata za pobyt dziecka,
- ukryta jest choroba dziecka.

32.  W przedszkolu mogą być organizowane dodatkowe zajęcia odpłatne. Ich rodzaj ustala dyrektor w uzgodnieniu z Radą Rodziców po określeniu potrzeb dzieci i oczekiwań rodziców.

33.  W sprawach wychowawczo-dydaktyczno - opiekuńczych związanych z dzieckiem informuje personel pedagogiczny.

34.  Przedszkole nie ponosi odpowiedzialności za wartościowe rzeczy przynoszone przez dzieci.

35.  Wszystkie wnioski i skargi związane z funkcjonowaniem przedszkola należy zgłaszać Dyrektorowi Przedszkola Samorządowego w Łomiankach.